Praliny czekoladowe z naturalnym nadzieniem według rodzinnej receptury

Wpis z dnia 28.02.2022
Autor Bartosz Ulężałka

Pralina oznacza wyrób o wielkości pojedynczego kęsa, składający się z czekoladki nadziewanej lub pojedynczej czekoladki bądź kombinacji albo mieszanki czekoladek oraz z innych jadalnych substancji, z zastrzeżeniem, że czekolada stanowi nie mniej niż 25% ogólnej wagi produktu.

Praliny czekoladowe z naturalnym nadzieniem według rodzinnej receptury

 

Z czego robi się praliny?

Podstawowy przepis na pralinki zakłada użycie śmietany i czekolady w proporcji 1:2. Najlepszym sposobem na połączenie obu składników jest przygotowanie tak zwanej kąpieli wodnej. W tym celu, naczynie z połamaną na kawałki czekoladą i śmietaną oprzyj na garnku z gotującą się w nim wodą.

 

Skąd się wzięła nazwa pralinki?

Według francuskiej legendy pierwsze czekoladki nazywane mianem pralinek powstały w XVII wieku na dworze Ludwika XIV. Ich twórcą był Clément Lassagne królewski szef kuchni, który przygotował je na cześć marszałka polowego hrabiego du Plessis-Praslin. Stąd też wzięła się nazwa dla tych słodkości.

 

Kiedy powstały pierwsze pralinki?

Jednymi z najbardziej lubianych, najpopularniejszych słodkości na całym świecie niewątpliwie są pralinki. Małe czekoladki różnych kształtów, wypełnione wyśmienitym nadzieniem stanowią idealną przekąskę na specjalne okazje, a także uniwersalny prezent na rozmaite okoliczności. Tym, co najbardziej kochamy w pralinach są jednak wyśmienite dodatki w postaci migdałów, orzechów laskowych, trufli, nugatu czy też marcepanu, a coraz częściej również imbiru, żurawiny, słonego karmelu a nawet chilli. W tym przypadku istotne jest też samo opakowanie. Stylowe kartonowe lub drewniane pudełka, dekoracyjne torebki bądź metalowe puszki - to w nich zazwyczaj poukładane są czekoladki. A jaka historia kryje się za pralinami? Kiedy i gdzie stworzono pierwsze? Czym różnią się praliny belgijskie od francuskich?

 

Najbardziej znane rodzaje pralin.

 

Praliny belgijskie

W 1857 roku w belgijskiej stolicy otwarto aptekę, której właściciele postanowili nieco umilić chorym zażywanie gorzkich, niesmacznych lekarstw. I tak zaczęli pokrywać tabletki czekoladową otoczką. Po latach wnuk założyciela sklepu z farmaceutykami, Jean Neuhaus, zafascynowany raczej cukiernictwem, aniżeli medykamentami rozwinął genialny pomysł swojego dziadka i w roku 1912 roku zaczął oblewać doskonałą belgijską czekoladą różnego rodzaju słodkie kremy. Tzw. praliny szybko przypadły do gustu mieszańcom Brukseli, a chwilę później całego kraju. Nieoceniony wkład w popularyzację czekoladek miała także żona Neuhausa - Louise Agostini, która opracowała projekt i samodzielnie stworzyła ballotin, czyli specjalne, bardzo eleganckie pudełko, w którym sprzedawano pralinki.

 

Pralinki francuskie

Według francuskiej legendy pierwsze czekoladki nazywane mianem pralinek powstały w XVII wieku na dworze Ludwika XIV. Ich twórcą był Clément Lassagne królewski szef kuchni, który przygotował je na cześć marszałka polowego hrabiego du Plessis-Praslin. Stąd też wzięła się nazwa dla tych słodkości. Od tego momentu stały się one ulubionymi łakociami francuskich elit. Co ciekawe, do opracowania przepisu na pralinki Lassagne’a zainspirowały dzieci, które zwykły wykradać z kuchni migdały, by następnie karmelizować je nad świecą w cukrze. Oczywiście jest jeszcze druga wersja historii czekoladek, która podaje, że o ich powstaniu zadecydował przypadek. Podobno pewnego dnia uczeń szefa kuchni przewrócił pojemnik z migdałami tak, że wpadły one do gotujące się karmelu.

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny. Dowiedz się więcej o cookies.

Zamknij